This is Photoshop's version  of Lorem Ipsn gravida nibh vel velit auctor aliquet.Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auci elit consequat ipsutis sem nibh id elit.uci elit consequat ipsutis sem nibh id elituci elit consequat ipsutis ...

Follow me on instagram

Contact us

Seramik Kursu
Seramik Kursu
Seramik Kursu

Neria Seramik


Kurs Saatlerimiz
ÇARŞAMBA 10.00 -12.00/ 12.00 14.00/14.00-16.00
16.00- 18.00
CUMARTESİ 10.00 -12.00/ 12.00 14.00
14.00-16.00

Çocuklar için Atölye

Çocuklar için seramik atölyemiz başlıyor. Etkinlikte seramik nasıl yapılır, seramiği hangi alanlarda kullanabiliriz gibi sorulara cevaplar verilecek, seramik ürün üretilecektir. Torna ile kupa, saksı, kalemlik gibi kullanıma açık ürünler üretilecektir. Etkinliklerimizde eğlenerek öğrenmenin keyfini yaşayacağız.

Parmak yöntemi

Seramiğin ilk yöntemi sayılabilir. Bu yöntemde, küçük bir çanak yapmak için, yoğrulmuş çamur parmakla şekillendirilir. Herhangi bir kesme, yapıştırma yapılmaz. Yuvarlak bir çamurla başlanır. Bu çamur, ortasından parmakla bastırılır ve bastırdıkça dışarı doğru açılan çamur, daha çok şekillendirdikçe ince duvarlı çanak biçimini alır. Bu işlem yapılırken ağız kısmında çatlaklar oluşabilir, bunlar elle yedirme suretiyle yok edilebileceği gibi estetik amaçlı olarak olduğu gibi de bırakılabilir.

Bu yöntemde, asıl olan şekil değil daha sonra yapılan boyamadır. Daha çok, sır boyası tercih edilir ve tek renkli boyamadan ziyade, çok renkli ve karışık desenli boyama yapılır. Yapılan formlar küçük olabileceği gibi, gayet büyük boyda formlar yapmak ta olasıdır.

Sosis yöntemi

Seramikte en temel yöntemlerden birisidir. Çamuru tanımak için olduğu kadar çamurla düzgün ve kolay bir form çıkarmak için de uygun bir yöntemdir. Bu yöntemde amaç, kalınlığı olan bir yüzey yaratmaktır. Bu tanımın içine, kutudan vazoya, tabaktan kalemliğe değişik şekiller girebilir. Örneğin bir kutu yapmak isteniyorsa, buradaki temel mantık, duvar örme mantığıdır. Kutunun yüksekliği, yavaş yavaş artırılır, kutunun duvarları adım adım yükselir. İstenen yükseliğe ulaşıncaya kadar da bu işleme devam edilir. Burada, duvar örerken kullanılan tuğlanın yerini, sosisler alır. Sosisler üst üste konarak duvar oluşturulur.

seramik kursu

Plaka yöntemi

Amaç olarak sosis yöntemine benzerlik gösterir. Yine yüksekliğe sahip bir kap yaratmak için kullanılan bir yöntemdir plaka tekniği. Ancak bu sefer formun yüksekliği kat kat eklemeyle değil, yan yüzeyi ayrıca yapıp yan yüzey ile tabanı oluşturan parçayı birleştirerek oluşturulur.

Bu yöntemle, silindirik veya prizmatik şekiller oluşturmak mümkündür. Ancak yuvarlak hatlı formlarda sosis yönteminin avantajları vardır. Örneğin plaka yönteminde, yan duvarların şekli düzdür, bombeli bir biçim vermek zordur. Bombe için sosis yöntemi çok daha avantajlıdır. Plaka yönteminin avantajı, düz duvarlı işlerde öne çıkar. Yan duvarların hızlı ve ölçülü yapılabilmesi gibi özellikler, plaka tekniğini sıkça kullanılan bir yöntem yapar.

Torna

Torna yapmak için, ayakla veya bir motorla döndürülen bir tornaya ihtiyaç vardır. Torna yapmak için plastik bir çamur kullanılabilir. Çamurun içinde sert bir parçacık olmaması, eli acıtmaması açısından önemlidir. Çamur iyi yoğrulmazsa, torna yaparken çamurun yıkılma ihtimali artar, bu nedenle tornada kullanılan çamur mutlaka iyice yoğrulmalıdır.

Yoğrulan çamur bir top şekline getirilir ve tornanın ortasına sabitlenir. Bu sabitleme hızla tornanın üzerine çamur topunu fırlatmakla olabileceği gibi, yukarıdan bastırarak ta yapılabilir. Sabitlenen çamur, tornanın merkezine simetrik olacak şekilde elle düzeltilir, zira torna yaparken öncelikli amaç çamuru ortalamaktır, yani çamuru tornanın merkezi dönme ekseni olacak şekilde simetrik hale getirmektir.

KAZIMA TEKNİĞİ

Kazıma, çeşitli yapım türleriyle şekillendirilmiş pişmemiş yarı mamul çamur yüzeye uygulanan dekorlama türlerinden biridir. Şekillendirilmiş seramik formların rötuş işlemi tamamlandıktın sonra deri sertliğine gelmiş yüzeylere uygulanır.

Kazıma dekorlarının bir başka türü sgrafitto dur. Sır, angob ya da yaş hamurlar üstündeki kazıma dekorlarında yararlanılan bir süsleme yöntemidir.